Top to bottom of the Écartée piste La Plagne

The Écartée is traditionally one of the busiest pistes in La Plagne – served by the equally busy Bergerie detachable chair. No matter what level you are, chances are you’ll have skied or snowboarded (or will ride) this ride when you’re in resort – particularly if you’re staying in Plagne Villages, Plagne Soleil or Plagne 1800.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
Watch this video to get a top to bottom of the Écartée piste, filmed on an exceptionally quiet series of days towards the end of the season. Note – despite the Bergerie lift being high-speed, this lift frequently gets rammed in busier times of the season and, along with the Arpette lift in Bellecôte usually holds the unique distinction of being the busiest lifts in La Plagne. For this reason, it makes our list of La Plagne lifts to avoid.
La Plagne top to bottom of the Écartée piste video
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at base
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Bergerie detachable chair | Loup Garou blue |
| Boulevard fixed chair | Les Mines red (via Loup Garou) |
Piste stats
| Length: | 1.7km / 1.1m |
| Start alt: | 2244m |
| End alt: | 1953m |
| Vert drop: | 292m |
| Max gradient: | 24° |
| Graded: | Blue |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Full area piste map


