Biolley piste Java

The red Biolley piste Java run drops more or less alongside the Becoin chair back down towards Plagne Centre (riders use the Becoin lift to access all runs on this side of the mountain). This trail is a perfect run for laying out long, fast carves – even if the terrain is mostly uninspiring.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
La Plagne advanced piste Java
As a plus point, the views from the top over La Plagne, Les Arcs and Isère valley over to Mont Blanc are some of the best in the whole area. At the bottom, take Becoin back up or head straight on to take any of the other usual uplift options out of Plagne Centre.
- Great views
- Good for long, carving turns
- Becoin back up is a very quick lift
- Lack of interesting terrain
- Very much a case of straight up-and-down run
La Plagne accommodation deals
Java Preview
Java 360 VR
Java 3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Java options at base
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Funiplagne Grande Rochette | None |
| Colorado detachable chair | |
| Becoin detachable chair |
Java piste stats
| Length: | 1.0km / 0.6m |
| Start alt: | 2338m |
| End alt: | 2001m |
| Vert drop: | 337m |
| Max gradient: | 30° |
| Graded: | Red |
Java Googlemaps
Closest webcams
Piste map local area


