Champagny lift Aiglon

Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
Aiglon is a very short drag lift (fixed pole Poma) located next to the Borseliers III, a longer drag lift to the left. The lift serves the very short beginner piste, Bergerie, to the right. Due to its very slow speed this is a lift best suited to absolute novice riders, starting out skiing or snowboarding (this is one of the best beginner areas in La Plagne) and has the added bonus of serving an equally shallow beginner area, located handily near the top station of the Champagny gondola.
- Impressive scenery
- Serves a good beginner area at high altitude
- Slow
- Short (both can be a good thing for beginners)
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| None | Bergerie green |
| Eterlou blue (lower half) |
Lift stats
| Length: | 0.1km / 0.06m |
| Base alt: | 1975m |
| End alt: | 1997m |
| Vert ascent: | 22m |
| Av gradient: | n/a |
| Max gradient: | 17° |
| Capacity: | n/a |
| People per hr: | n/a |
| Av travel time: | 1m 20s |
| Type: | Poma |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map
Weather forecast altitude




