Champagny lift Éterlou

Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
The Champagny lift Éterlou is a short drag lift (extending pole Poma) and serves the small beginners’ area at the top of the Champagny gondola. With a short walk at the top, it can also be used to access the Rossa chair – though, really, you’d be better saving your energy and just take the Borseliers chair or Borseliers III poma – both of which give access without the hike.
The runs from the top are mellow and suited best to early beginner riders – particularly the Éterlou piste which snakes its way down a very shallow gradient. There are some very good La Plagne intermediate pistes in this area.
- Slow with less ‘kick’
- Good for beginners
- Great scenery
- Serves good novice run
- Accesses similar area to Borseliers III – but easier
- Short walk at top to reach Rossa
- Depending on your ability, you might be better taking Borseliers III
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Rossa detachable chair (walk forward) | Éterlou blue |
| Rossa red |
Lift stats
| Length: | 435m |
| Base alt: | 1978m |
| End alt: | 2063m |
| Vert ascent: | 85m |
| Av gradient: | n/a |
| Max gradient: | n/a |
| Capacity: | 1 person |
| People per hr: | n/a |
| Av travel time: | 2 mins 50s |
| Type: | Poma |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map
Weather forecast altitude




