Plagne Bellecôte lift Ourson

The Plagne Bellecôte lift Ourson is a short magic carpet lift directly on the Plagne Bellecôte front de neige and gives access to the short green piste Ourson. The lift can also be used to save climbing up the short hill to the main lifts from Bellecôte (if you’re feeling particularly lazy).
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
The gradient of the Ourson piste is perfect for absolute beginners to hone their skills – while magic carpets are typically regarded as being the easiest type of lift to ride for novice riders. It is one of La Plagne’s best beginner areas – and it’s free.
- Great carpet lift
- Serves beginner area close to Bellecôte
- Can get busy
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Arpette detachable chair | Ourson green |
Lift stats
| Length: | 0.1km / 0.06m |
| Base alt: | 1927m |
| End alt: | 1933m |
| Vert ascent: | 6m |
| Av gradient: | n/a |
| Max gradient: | 5% |
| Capacity: | n/a |
| People per hr: | n/a |
| Av travel time: | 1min 55s |
| Type: | Magic carpet |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map




