Bellecôte glacier lift Traversée

NOTE THIS LIFT WAS REMOVED IN THE 23/24 SEASON. The Traversée chair used to take you to the highest point in La Plagne with breathtaking views over the Isère valley towards Mont Blanc and the entire Tarentaise region. This lift gave access to some of the longest and toughest runs on the glacier – the Combe red and Rochu / Bellecôte blacks.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
The infamous Bellecôte North Face (La Plagne’s toughest off-piste) was also accessible with a short detour off the black runs – it was (and is) 100% worth doing for better riders though you most definitely need to hire a La Plagne guide. Also of note – on a clear day, the views from the top of this lift were stunning – equalled by the new glacier gondola which stops at pretty much the same point.
- Rarely busy
- Accesses highest point
- Accesses North Face
- Short link chair
- Aging lift
- Slow
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| None | Combe red |
| Rochu black (via Combe) | |
| Bellecôte black (via Combe) |
Lift stats
| Length: | 0.4km / 0.2m |
| Base alt: | 2985m |
| End alt: | 3101m |
| Vert ascent: | 116m |
| Av gradient: | 29% |
| Max gradient: | 68% |
| Capacity: | 4 people |
| People per hr: | 2000 |
| Av travel time: | 3min 30s |
| Type: | Fixed chair |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Previous map local area

Full area piste map
Weather forecast altitude


