Plagne Bellecôte lift Ange

The Plagne Bellecôte lift Ange magic carpet lift is located at the top of the Arpette chair and provides access to a perfect beginner area with fantastic views over Mt Blanc and the main La Plagne area. The Arpette area has some of the best views in La Plagne.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
Magic carpets are universally acknowledged as being the easy type of lift for total novice riders. The biggest advantage of this piste and lift is its height – meaning even novice skiers and snowboarders can get a taste of riding at altitude rather than being stuck on valley lifts.
After just a few hours, most beginners should be able to pick their way down the mellow Dunes, Arpette or Laines blues to get home.
- Usually quiet
- Covered & warm
- New magic carpet
- Great views at top
- Provides uplift to good beginner area
- Learn quickly – you still need to get down at the end of day 😉
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| None | Replat blue |
| Dunes blue | |
| Arpette blue | |
| Lainés blue (via Arpette) |
Lift stats
| Length: | 0.2km / 0.1m |
| Base alt: | 2315m |
| End alt: | 2344m |
| Vert ascent: | 29m |
| Av gradient: | n/a |
| Max gradient: | 12% |
| Capacity: | n/a |
| People per hr: | n/a |
| Av travel time: | 2min 43s |
| Type: | Magic carpet |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area




