Grande Rochette lift Télébaby

Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
The Grande Rochette lift Télébaby is an extremely short, traditional extending pole Poma drag lift on the Front de Neige of Plagne Centre. This lift runs very slowly with almost zero ‘kick’ when you get on – perfect for complete beginner skiers and snowboarders to get used to taking drag lifts and also practise their newly-found skills on the very short piste to the left. More accomplished riders will likely never need to take this lift – though it is one of La Plagne’s best beginner areas for those just starting out.
- Great beginner area
- Close by bars and restaurants
- Easy lift to ride with zero kick
- Even beginners will soon want to progress from this area
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| None | Baby green |
Lift stats
| Length: | 0.1km / 0.06m |
| Base alt: | 1991m |
| End alt: | 2006m |
| Vert ascent: | 15m |
| Av gradient: | n/a |
| Max gradient: | n/a |
| Capacity: | 1 person |
| People per hr: | n/a |
| Av travel time: | 1min 08s |
| Type: | Poma |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map




