Grande Rochette piste Baby

The Grande Rochette piste Baby run is a perfect beginner’s area located just above the Front de Neige in Plagne Centre. It is one of the most convenient novice pistes in La Plagne.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
La Plagne beginner piste Baby
The run is served by the slow, fixed pole drag lift Télébaby – perfect for those first-day ski or snowboard lessons. Best of all, this run is close to all of the main amenities and accommodation in Plagne Centre, meaning taking a break is easy.
The Télébaby can also be used to cut out the walk from the Becoin side of the Centre bowl back to the Boulevard green run. Just take a short walk at the top and you’ll be able to ride down past the Funiplagne onto the France and Boulevard pistes.
- Good beginner gradient
- Close to Plagne Centre
- Close to bars, cafes etc
- Great beginner run served by equally easy poma
- Quickly gets boring
- Zero scenery
La Plagne accommodation deals
Baby Preview
Baby 360 VR
Baby 3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Baby options at base
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Baby drag lift | None |
| Colorado detachable chair | |
| Becoin detachable chair | |
| Funiplagne Grande Rochette |
Baby piste stats
| Length: | 0.1km / 0.06m |
| Start alt: | 2005m |
| End alt: | 1991m |
| Vert drop: | 14m |
| Max gradient: | 13° |
| Graded: | Green |
Baby Googlemaps
Closest webcams
Piste map local area
Weather forecast altitude


