Montchavin lift Coches

The Montchavin lift Coches is no more than an access lift out of the far end of Montchavin village up to the higher village of Les Coches where you can ride down to catch either the Lac Noir gondola or Plan Bois chair to access the higher areas and the Montchavin pistes. Note, if you don’t fancy the Mont Blanc blue or Montchavin red, this lift can also be used for downloading too.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
- Open in all weather
- Village > main area lifts 3 mins
- Fast access out of main Montchavin town
- Very busy early morning
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Sauget drag lift | Mont Blanc blue |
| Lac Noir gondola (via Mont Blanc) | |
| Plan Bois detachable chair (via Mont Blanc) |
Lift stats
| Length: | 0.6km / 0.4m |
| Base alt: | 1220m |
| End alt: | 1437m |
| Vert ascent: | 217m |
| Av gradient: | 34% |
| Max gradient: | 64% |
| Capacity: | 6 people |
| People per hr: | 800 |
| Av travel time: | 2min 40s |
| Type: | Gondola |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map
Weather forecast altitude





