Montchavin lift Lac Noir

Lac Noir is a large, 12 person gondola leaving from just above Montchavin Les Coches (around 1400m) up to around 1900m. It is one of the key lifts on the way back from Les Arcs so can get busy – particularly at the start and end of the day.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
At the top, it’s possible to join the lower section of the long Mont Blanc piste, the La Duy red or take a short walk over to a beginners’ area near Ecureuils. Alternatively, if you’re making your way back to the main area, take the short link piste down to the base of the Bijolin chair which takes you up to the top of the Montchavin sector with the Salla chair or high-speed Crozats chair then linking into the main area.
- Open in most weather
- Accesses great runs & terrain
- Apart from early morning, queues are rare
- Can get very busy early morning
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Bijolin detachable chair | Ecureuils blue |
| Ecureuils drag lift | Mont Blanc blue |
| La Duy red |
Lift stats
| Length: | 1.7km / 1m |
| Base alt: | 1436m |
| End alt: | 1882m |
| Vert ascent: | 446m |
| Av gradient: | 27% |
| Max gradient: | 52% |
| Capacity: | 12 people |
| People per hr: | 2200 |
| Av travel time: | 5min 49s |
| Type: | Gondola |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map
Weather forecast altitude



