Montchavin piste La Duy

The La Duy red is really more of a link piste than anything else – or one that you might stray onto as you make your way down the labyrinth of pistes through the trees of the Montchavin sector.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
La Plagne advanced piste La Duy
La Duy can be used to link from the top of the Lac Noir gondola or Plan Bois chair to the Bijolin chair or, at its full length, to drop back onto the Mont Blanc blue.
After fresh snow, there are multiple easy routes through the trees in this area – offering great, La Plagne off-piste tree riding without having to stray far from the main run.
- Short run in the trees
- Normally quiet
- Great tree riding near run
- Only the bottom is red
La Plagne accommodation deals
La Duy Preview
La Duy 360 VR
La Duy 3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
La Duy options at base
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Bijolin detachable chair (midway) | Mont Blanc blue |
La Duy piste stats
| Length: | 0.6km / 0.4m |
| Start alt: | 1876m |
| End alt: | 1768m |
| Vert drop: | 108m |
| Max gradient: | 29° |
| Graded: | Red |
La Duy Googlemaps
Closest webcams
Piste map local area
Weather forecast altitude



