Plagne Bellecôte lift Tyrolien

The Plagne Bellecôte lift Tyrolien is a short, extending pole drag lift just above the centre of Belle Plagne. Rather than serving any particular runs as such, it’s mainly used to transit people staying in the higher parts of Belle Plagne. This poma is marked as difficult – mainly due to the steepness of the slope it climbs – but also because it features a fairly hefty ‘kick’ at the start.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
La Plagne drag lift téléski Tyrolien
The Plagne Bellecôte lift Tyrolien can be found a little above the Roche de Mio gondola mid-station, conveniently on a junction of the Belle Plagne piste, before it drops into Belle Plagne village.
- Access poma
- Mainly used to access Belle Plagne haut from main village
- Too steep for many
- Strong kick at start
- Can have big queues end of day
La Plagne accommodation deals
Tyrolien Preview
Tyrolien 360 VR
Tyrolien 3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Tyrolien options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| None | Tyrolien red (really the base of Lognan) |
Tyrolien lift stats
| Length: | 0.1km / 0.06m |
| Base alt: | 2092m |
| End alt: | 2118m |
| Vert ascent: | 26m |
| Av gradient: | n/a |
| Max gradient: | 22% |
| Capacity: | n/a |
| People per hr: | n/a |
| Av travel time: | 1m 02s |
| Type: | Poma |
Tyrolien Googlemaps
Closest webcams
Piste map local area



