Biolley lift Becoin

The Biolley lift Becoin chair is a high-speed, detachable, 6 person chair out of Plagne Centre which provides access to the highest point in the Aime 2000 Biolley area – along with a plethora of runs from the top. The chair features a moving carpet at the start before whisking riders 350m up to the top in around 3 minutes.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
Options direct from the summit of the Biolley lift Becoin include the Crêtes poma, Java red, Stade Jean-Luc Crêtier, Pavane blue and Morbleu black – though many other pistes flow off further down. Many of the runs off Becoin can also be used to reach the Adrets chair and hence this is one of the main ways to get over to the Montalbert sector.
- Queues very rare
- Super fast access chair
- Great scenery (look behind you)
- None
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| Crêtes drag lift | Java red |
| Stade Jean-Luc Crêtier red | |
| Pavane blue | |
| Morbleu black |
Lift stats
| Length: | 1.1km / 0.7m |
| Base alt: | 1994m |
| End alt: | 2345m |
| Vert ascent: | 351m |
| Av gradient: | 34% |
| Max gradient: | 65% |
| Capacity: | 6 people |
| People per hr: | 3600 people |
| Av travel time: | 3 mins |
| Type: | Detachable chair |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map



