Biolley lift Téléski Aime 2000

The Biolley lift Téléski Aime 2000 lift is located just to the left of the main Aime 2000 building, running diagonally left up the hill and serving a very secluded beginner area with great views over the whole resort and out as far as Mont Blanc.
Affiliations: La Plagne 360 works with trusted, industry-leading suppliers to bring you the best services for your trip. If you click on these links, we may earn a small commission at no extra cost to you. In most cases, you’ll also benefit from a better deal. We only feature products and services we’ve used and genuinely recommend.
The slow poma is perfect for beginner skiers and snowboarders while the gradient remains smooth and consistent all the way up. This lift also has the advantage of staying very quiet so the uptrack normally doesn’t suffer ruts and queues are rare. If you’re staying in Aime 2000 and are learning, this lift serves one of La Plagne’s best beginner areas.
- Great views
- Rarely busy
- Flat, easy uptrack
- Very convenient if you’re staying in 2000
- None. For beginners, this lift – and the run it serves – are just about perfect
La Plagne accommodation deals
Preview
360 VR
3D animation
Please subscribe to our YouTube channel for more videos like this.
Options at top
| Connecting lifts: | Connecting pistes: |
| None | Téléski Aime 2000 green |
| Mont St Saveur blue | |
| Samba red |
Lift stats
| Length: | 0.2km / 0.1m |
| Base alt: | 2072m |
| End alt: | 2106m |
| Vert ascent: | 34m |
| Av gradient: | 20% |
| Max gradient: | 35% |
| Capacity: | 1 person |
| People per hr: | 900 people |
| Av travel time: | 1 min 10s |
| Type: | Poma |
Googlemaps
Fatmap 3D video
Closest webcams
Piste map local area
Full area piste map




